Rewitalizować? Tak, ale jak?

Za nami drugie z sześciu warsztatów pod hasłem: Grow with Warsaw. Tym razem tematem dyskusji była rewitalizacja miasta.

Branża nieruchomości spotkała się z przedstawicielami władz Warszawy 21 lutego 2018 r. w Centrum Kreatywności Targowa. Uczestnicy mówili m.in. o tym, co składa się na proces rewitalizacji oraz co – ich zdaniem – ułatwia, a co utrudnia rewitalizację w stolicy i jak to zmienić.

– Rewitalizacja Warszawy, po obu stronach Wisły, to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Rozpoczęliśmy właśnie projekt pilotażowy obejmujący Port Żerański i Żerań FSO, w ramach którego chcemy wypracować nowy model działania z inwestorami – mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. – Natomiast w czasie warsztatów chcieliśmy poznać pomysły na rewitalizację deweloperów i inwestorów planujących swoje przedsięwzięcia w Warszawie. Byliśmy zgodni, że rewitalizacja to nie tylko odnawianie zabytków i tworzenie nowej zabudowy, w tym przestrzeni publicznej. To także budowanie wspólnoty między lokalną społecznością, przedsiębiorcami i miastem. Bez tego cały proces się nie uda.

Co już robi miasto

– Warsztaty Grow with Warsaw odbywają się na Pradze Północ, w zrewitalizowanym budynku Centrum Kreatywności Targowa, gdzie oferujemy wsparcie dla przedsiębiorców z sektora kreatywnego. Polega ono m.in. na wynajęciu nowoczesnej powierzchni biurowej na preferencyjnych warunkach. To jedno z szeregu działań, jakie prowadzimy – podkreślała w czasie spotkania Katarzyna Włodek-Makos, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy. – Ruszamy z cyklem szkoleń dla tej grupy przedsiębiorców, ponieważ rewitalizacja to nie tylko zmiany w architekturze, ale także zmiany gospodarcze i społeczne. Te procesy powinny toczyć się równocześnie.

W ramach rewitalizacji miasto już prowadzi centra lokalne (poza Centrum Kreatywności Targowa, także dwa inne: Plac Hallera i Bazar Rogatka). Właśnie powstaje kolejne – Centrum Kreatywności Nowa Praga na Targowej 80.

– W tym ostatnim projekcie budynki będą przeznaczone dla rzemieślników i artystów . Teraz trwa na nie konkurs architektoniczny. Planujemy oddanie do użytku tego centrum do 2021 r. – mówiła dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego.

Czego oczekują przedsiębiorcy

W czasie warsztatów Grow with Warsaw inwestorzy, deweloperzy, doradcy i prawnicy zastanawiali się m.in. nad tym, jaka część terenów poprzemysłowych powinna mieć zmieniony charakter ze względu na swoje atrakcyjne położenie. Gorąca dyskusja rozgorzała, kiedy padło pytanie: czy chociaż częściowo warto zostawić tereny poprzemysłowe w stolicy (aby umożliwić w przyszłości np. błyskawiczne dostawy towarów), czy jednak „oddać” je pod mieszkaniówkę i usługi. Zebrani nie byli jednomyślni.

Na przykład Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development, mówił, że myśląc o utrzymaniu terenów poprzemysłowych na terenie centrum, decyzje należy podejmować „w kontekście smogu”. – Przemysł nowych technologii w Warszawie – tak, ale poza byłą gminą Centrum – mówił.

Z kolei Mirosław Szydelski, dyrektor zarządzający White Star Real Estate, zajął stanowisko, że przy tworzeniu planów zagospodarowania trzeba wziąć pod uwagę różne funkcje na terenach poprzemysłowych, a nie tylko mieszkaniowe. Szczególnie, że osiedlom powinna towarzyszyć odpowiednia infrastruktura – nie tylko techniczna, ale i społeczna.

Większość uczestników dyskusji podkreślała jednak, że aby rewitalizacja mogła objąć wiele obszarów miasta, np. nie tylko Pragę, ale także Służewiec, warto inaczej spojrzeć na tworzenie planów zagospodarowania, które – jak tłumaczyła Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor naczelny Liebrecht & wooD Poland – powinny być bardziej elastyczne.

– Nie chodzi o wpisywanie konkretnej funkcji budynku, która może się zdezaktualizować i być nie do przyjęcia biznesowo po kilku latach, tylko o określenie wymagania co do uciążliwości danych obiektów – popierał propozycję Mieczysław Godzisz, prezes firmy Hines Polska.

David Brodersen z firmy Coimpex podkreślał, że rewitalizacja nie powinna skupiać się tylko na Pradze, że trzeba szukać pomysłu na tereny po lewej stronie Wisły.
– W Warszawie jest bardzo dużo zapomnianych parceli wzdłuż pierwszej linii metra. Moim zdaniem to właśnie oś metra powinna wyznaczyć kierunek rewitalizacji, bo transport to podstawa sukcesu. Mieszkam w Warszawie od dwóch lat. Zauważyłem, że wszyscy rano jeżdżą w te same miejsca o tej samej porze – do pracy: na Mokotów lub Śródmieście. Dlaczego tak jest? Trzeba spróbować to zmienić. Powinny powstać ośrodki biurowo-usługowe w kierunkach innych niż te oblegane dzisiaj. To jest zadanie dla planistów miasta. Potrzeba tu dywersyfikacji i dlatego bardzo dobrze, że spotykamy się na takich warsztatach i możemy powiedzieć, jakie mamy spostrzeżenia – mówił David Brodersen, Chief Operating Officer w Coimpex.

Nowe otwarcie

– Dialog z inwestorami jest bardzo potrzebny Warszawie i jej mieszkańcom, którzy powinni być beneficjentami nowych przedsięwzięć – podkreślał John Banka, przewodniczący Urban Land Institute Poland. – Cieszę się, że władze Warszawy organizują takie warsztaty jak Grow with Warsaw i tym samym spełniają misję, która od lat przyświeca Urban Land Institute. Te warsztaty to wydarzenie bez precedensu. Warto korzystać z doświadczeń innych miast i inwestorów. Nie pamiętam spotkania branżowego o takiej randze i wartości merytorycznej.

Organizatorem przedsięwzięcia pod hasłem Grow with Warsaw jest Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem projektu został Urban Land Institute Poland, odpowiedzialny za przygotowanie i organizację warsztatów.

Knowledge Partners były agencje: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills. Legal Knowledge Partner została kancelaria Dentons.

Raport z warsztatów Grow with Warsaw – rewitalizacja będzie dostępny w marcu w Internecie – na stronach miejskich.

W ramach cyklu Grow with Warsaw zaplanowano sześć spotkań. Każde z nich będzie poświęcone innemu sektorowi rynku nieruchomości. Pod koniec 2017 r. odbyły się pierwsze warsztaty. Ich tematem był rozwój rynku handlu i usług. Natomiast w kwietniu 2018 r. uczestnicy będą rozmawiać o rozwoju nieruchomości wielofunkcyjnych. Kolejne tematy warsztatów to: przestrzenie publiczne i zielona infrastruktura, rozwój rynku mieszkaniowego oraz rozwój gospodarczy miasta.

(zdjęcia: ULI Poland, luty 2018 r.)