„Miejsca dla ludzi” podnoszą wartość nieruchomości

Przestrzeń publiczna często nie ma jednego właściciela i dlatego brakuje mechanizmów finansowania jej atrakcyjnego zagospodarowania, a potem jej utrzymania. Kto jest odpowiedzialny za tworzenie przyjaznych miejsc dla ludzi w mieście – planowanych nie tylko z myślą o najemcach jednego budynku czy mieszkańcach danego bloku, ale za place atrakcyjne dla wszystkich przechodniów i sąsiadów?

Za nami czwarte warsztaty z serii Grow with Warsaw – tym razem na temat przestrzeni publicznej i zielonej infrastruktury w mieście. Przedstawicieli branży nieruchomości gościł 20 czerwca BUW.

W czasie debaty wielu uczestników przyznało, że dobre przestrzenie publiczne potrzebują prywatnych sponsorów. Inwestorzy zaznaczali, że wręcz oczekiwaliby wskazówek od miasta, jak mają wyglądać przestrzenie publiczne w sąsiedztwie ich inwestycji. Mówili, że angażowaliby się w podobne projekty, ale oczekiwaliby, że miasto w zamian pozwoli im realizować ich pomysły.

Padła też propozycja, aby inwestorom, którzy wydali dużo np. na tworzenie ogólnodostępnych przestrzeni, miasto mogło czasowo obniżyć podatek od nieruchomości. Problemem trudnym do rozwiązania jest jednak późniejsze utrzymanie takich terenów, szczególnie, jeśli jest drogie. Miasto nie chce wtedy przejmować takich obiektów. Są jednak przykłady miejskich przestrzeni publicznych, dzierżawionych i zarządzanych przez prywatne firmy, które obok mają swoje nieruchomości komercyjne (np. warszawski Pasaż Wiecha).

Więcej o dylematach i propozycjach inwestorów w raporcie na stronach BAiPP Warszawy.

Organizatorem warsztatów było Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Partnerem projektu jest Urban Land Institute Poland.

Knowledge Partners są agencje: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills.

Legal Knowledge Partner została kancelaria Dentons.

Moderacja dyskusji: Grażyna Błaszczak, Nieruchomości z górnej półki.

(czerwiec 2018 r., fot. ULI Poland)