Mieszkaniówka w Mordorze?

Jak budować w stolicy po nowemu? Gdzie wysoko, a gdzie jednak nisko, a gdzie w ogóle nie stawiać nic? Jakie będą konsekwencje lex deweloper w Warszawie? Czy możliwe jest mieszkaniowe PPP po warszawsku? Co z domami senioralnymi i akademikami?

W czasie wrześniowych warsztatów Grow with Warsaw – na temat rozwoju rynku mieszkaniowego –  prezentacja dotycząca lokalnych standardów urbanistycznych jako odpowiedzi Warszawy na lex deweloper, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie uczestników warsztatów. Dokument został więc udostępniony na stronie: http://www.architektura.um.warszawa.pl/content/inwestycje-mieszkaniowe-i-towarzysz%C4%85ce

Specustawa weszła w życie w sierpniu 2018 roku. Do połowy września nie wpłynął do władz Warszawy żaden wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej na podstawie specustawy. Ale inwestorzy i deweloperzy mieli – w czasie warsztatów – mnóstwo pytań o możliwości budowania po nowemu. Sporo z nich dotyczyło potencjalnych wniosków sprzecznych z planami miejscowymi, wykorzystując specustawę. Czy to oznacza pojawienie się mieszkaniówki (aparthotele, akademiki) zamiast starych biurowców w tzw. Mordorze?

W czasie Grow with Warsaw miasto wystąpiło też z inicjatywą realizowania projektów mieszkaniowych razem z prywatnymi partnerami. – Przygotowujemy tereny. Chcemy wykorzystać formułę PPP i koncesji w miejsko-prywatnych projektach. Na rynek trafią nowe nieruchomości, co jest ważne w sytuacji malejącej podaży gruntów – zapowiadał Piotr Sawicki, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Warszawy.

Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment, uważa, że aby można było realizować z samorządem projekty w PPP, obie strony umowy – i prywatna, i publiczna – muszą świadomie podzielić się ryzykiem i inaczej spojrzeć na taką współpracę niż na standardowy przetarg na zakup usług budowlanych.

– PPP nie może rządzić się takimi zasadami jak przetarg publiczny, w którym zwycięża oferta z najniższą ceną. Tu miasto zyskuje w dłuższej perspektywie. Zwykle obiekt w PPP jest lepszej jakości niż ten z przetargu, bo prywatny partner bierze na siebie eksploatację np. przez 30 lat i przekazanie tego, co zbudował w dobrym stanie – podkreślał Waldemar Olbryk.

Także o nowych wymogach w stosunku do deweloperów oraz o miejskich terenach pod wspólne inwestycje mieszkaniowe dyskutowali eksperci 12 września, na piątych warsztatach z cyklu Grow with Warsaw.

Ich organizatorem było: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy.

Partner projektu: Urban Land Institute Poland.

Knowledge Partners: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills.

Legal Knowledge Partner: Dentons.

Prowadzenie i moderacja: Grażyna Błaszczak, Nieruchomości z górnej półki (https://www.linkedin.com/in/gra%C5%BCyna-b%C5%82aszczak-media/)

 

(wrzesień 2018 r., fot. UM Warszawa)

#growwithwarsaw #nzgp #specustawa #lexdeweloper #Mordor