Przepis na sukces? Kilka funkcji budynku

Po co w Warszawie projekty wielofunkcyjne? Co przeszkadza je budować? Jak nowe formuły pracy biurowej zmieniają miasto i projekty deweloperskie? To już zmierzch jednofunkcyjnych szklanych wież pełnych biur?

Za nami trzecie warsztaty nieruchomości Grow with Warsaw. Tym razem odbyły się pod hasłem: „Strategia rozwoju nieruchomości wielofunkcyjnych, zmiany charakteru przestrzeni biurowych”.

Inwestorzy, deweloperzy i doradcy mówili m.in. o tym, co najbardziej przeszkadza im w budowie obiektów wielofunkcyjnych w Warszawie.  Padła propozycja powołania miejskiego koordynatora projektu, która wzbudziła wiele emocji.

– Taka osoba nie zastępowałaby urzędów, ale byłaby menedżerem projektu ze strony miasta, który szybciej uzyskiwałby niezbędne informacje w poszczególnych wydziałach, ułatwiał dialog z organami miasta, przez co proces byłby sprawniejszy i tańszy. Dziś brak koordynacji powoduje opóźnienia w wydawaniu decyzji inwestorom – tłumaczył Piotr Staniszewski z kancelarii Dentons.

Za powołaniem takiego miejskiego koordynatora – „silnie umocowanego w strukturach miasta” – byli m.in.: Magdalena Bartkiewicz – Podoba z Librecht & wooD, Maciej Wróblewski z Apsys Polska, Wojciech Okoński z Robyga oraz Arkadiusz Rudzki ze Skanska, mówiący o rozdźwięku decyzyjnym między władzami dzielnic a miasta.

W drugiej części warsztatów pojawiła się także refleksja, że zbliża się koniec szklanych jednofunkcyjnych wież biurowych. Ponieważ rynek pracy zmienia się, najemcy i ich pracownicy oczekują od biur dużo więcej niż tylko powierzchni do ustawienia biurek. Już widać rewolucję w tej dziedzinie.

Więcej propozycji i komentarzy uczestników warsztatów znajdzie się w raporcie, który będzie można znaleźć na stronach internetowych Warszawy. Raporty z dwóch wcześniejszych spotkań dostępne są na stronie: http://architektura.um.warszawa.pl/baipp

Były to  trzecie warsztaty z serii Grow with Warsaw. Na pierwszych inwestorzy, deweloperzy i najemcy mówili o pomysłach na handel w sercu Warszawy. Była gorąca dyskusja, wskazówki, co zrobić, aby handel wrócił do serca miasta, ale nie w formie galerii handlowych.

Na drugich warsztatach uczestnicy mówili o rewitalizacji, m.in. o tym, gdzie i jak wykorzystać brownfields oraz o pilnej potrzebie uelastycznienia planów zagospodarowania przestrzennego.

Jakie są owoce dwóch pierwszych warsztatów? Nowe inicjatywy miasta. Wybrany został oferent – firma JLL, która przeprowadzi „Badanie uwarunkowań i potencjału dla rozwoju ulic handlowych w centralnym obszarze Warszawy”. Powstanie też wstępna koncepcja rozwoju wybranych ulic handlowych w centrum stolicy. Miasto podpisało również umowę na opracowanie koncepcji zarządzania lokalami usługowymi na praskich ulicach. To zadanie wykona firma doradcza EY.

Przygotowywane są też analizy możliwości wzmocnienia roli partnerstwa publiczno-prywatnego i innych form współpracy z prywatnymi partnerami w procesie rewitalizacji. Warszawa chce realizować duże przedsięwzięcia rewitalizacyjne we współpracy z rynkiem i PPP mogłoby tu być istotnym narzędziem.

Warsztaty Grow with Warsaw organizują: m.st. Warszawa oraz Urban Land Institute Poland (ULI Poland).

Knowledge Partners warsztatów są agencje: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Savills, a Legal Partner została kancelaria Dentons.

Moderacja dyskusji: Grażyna Błaszczak, „Nieruchomości z górnej półki”.

(kwiecień 2018 r.)