Rzepa – to była dziennikarska szkoła życia

W połowie czerwca 2020 r.  stara, dobra Rzepa – przepraszam „Rzeczpospolita” – świętowała 100-lecie. Wspomnienia koledzy z redakcji opatrzyli zdjęciem dawnej siedziby, tej na Placu Starynkiewicza.

Kto pamięta to wyjątkowe miejsce, salę planowań i bufet z panią Henią? I te ogromne płachty gazety, która do lektury w tramwaju się nie nadawała, a czytała się super! Białe, zielone i żółte strony pełne mocy.

Kazik Groblewski zebrał „rzepowe” wspomnienia pokoleń w tekście  na rp.pl: „I tak zaczęliśmy robić najlepszą gazetę w Polsce”, co  możecie zobaczyć  tutaj: https://www.rp.pl/Rzeczpospolita-ma-100-lat/200619763-I-zaczelismy-robic-najlepsza-gazete-w-Polsce-jubileusz.html. I wróciły wspomnienia.

Czuję do tego starego budynku Rzepy, do skrzypiącej podłogi, ale przede wszystkim do osób, które wtedy stanęły na mojej drodze – spory sentyment. To była dziennikarska szkoła życia (choć – z dzienników – miałam za sobą i Express Wieczorny, i Życie Warszawy).

Do pracy przyjmował mnie znany redaktor ekonomiczny,  wtedy zastępca redaktora naczelnego Krzysztof Bień (o rety, jaki był srogi! I ta jego wiedza!). Natomiast Ewa Barlik powierzyła mi „Nieruchomości”. I tak w „Rzeczpospolitej” spędziłam 17 lat, zanim zdecydowałam, że czas już odejść.

Mnóstwo doświadczeń, spotkań z niezwykłymi ludźmi, którzy opowiadali o biznesie, o życiu, powierzali dane do tekstów czołówkowych, obdarzali zaufaniem, a przede wszystkim czytali! Właśnie głównie o nieruchomościach.

Za to dziękuję i pozdrawiam Was wszystkich – Kolegów z „Rz” i wiernych Czytelników!

Mam w głowie tyle ważnych dla mnie nazwisk, ale nie ośmielę się wymieniać, aby nie pominąć nikogo!

 

 

 

Stara siedziba redakcji Rzeczpospolitej - zdjęcie za https://lnkd.in/dZDjAix

Stara siedziba redakcji Rzeczpospolitej – zdjęcie za publikacją redakcji:  https://www.rp.pl/Rzeczpospolita-ma-100-lat/200619763-I-zaczelismy-robic-najlepsza-gazete-w-Polsce-jubileusz.html

 

źródło zdjęcia tytułowego i historia Rzepy:
https://lnkd.in/dZDjAix