Budownictwo: trudna i kosztowna droga do zerowej emisji

Co zrobić, aby budownictwo nie było określane jako sektor „wampirów energetycznych”? Czy dopłaty państwa do ekomieszkań są możliwe? Jak zmniejszać ślad węglowy na budowach? Czy strategie ESG zmienią rynek nieruchomości?

Na te tematy dyskutowali przedstawiciele firm: deweloperskich, wykonawczej oraz producenta materiałów budowlanych. Oto warte rozważenia propozycje zmian w przepisach, które padły w czasie panelu „Zrównoważone budownictwo”, jaki odbył się w czasie Kongresu Transformacji Energetycznej:

👉  DOPŁATY DO NOWYCH EKOMIESZKAŃ: stworzenie zasad wsparcia finansowego dla nowych wspólnot mieszkaniowych, które ukonstytuowały się w chwili przejęcia budynku od dewelopera. Wcześniej jednak indywidualni nabywcy mieszkań musieliby kupić lokale, które są najwyższej klasy energetycznej (płacąc za nie więcej, licząc na dopłatę ze specjalnego funduszu, gdy formalnie staną się właścicielami). Dotacja nie trafiałaby zatem do dewelopera. To on jednak odpowiadałby za to, aby budynek spełniał najwyższe normy energetyczne. Skąd pomysł? Montaż urządzeń pozwalających na oszczędzanie energii – już po oddaniu bloku do użytku – jest bowiem bardziej kosztowny, a czasem wręcz niemożliwy.

👉 PIECZĘĆ ŚLADU WĘGLOWEGO: pomysł wprowadzania obowiązkowej informacji na opakowaniu każdego materiału budowlanego o jego śladzie węglowym – o tym, ile energii pochłonęła jego produkcja. Dzięki temu byłoby wiadomo, jaki ślad węglowy zostawiają budynki, wykorzystujące dane materiały (upraszczając: pieczęć byłaby jak informacja na batonie o kaloriach);

👉  GRUZ DLA OBNIŻENIA ŚLADU WĘGLOWEGO – chodzi o skrócenie procedur i ułatwienie wykorzystywania odpadów z rozbiórek do produkcji materiałów budowlanych, by zmniejszyć ich ślad węglowy – np. powszechne stosowanie surowców z recyklingu (czyli gruzu) do produkcji mieszanek betonowych. Przepisy teoretycznie pozwalają na to, ale w praktyce potrzeba wielu miesięcy na uzyskanie stosownych zezwoleń, aby skorzystać z tej możliwości, co staje się nieopłacalne.

To tylko flesze z dyskusji. Zapis debaty: energytransitioncongress.pl.

W panelu wzięli udział:
👉 Tomasz Beliniak, Director of Engineering & Risk Management Cluster Warsaw, Crowne Plaza Warsaw;
👉 Piotr Karbownik, Manager Zespołu ds. Zarządzania Produktami w firmie CEMEX Polska;
👉 Radek Stojek, Prezes Instal One;
👉 Marcin Walewski – Head of Development, GH Development Polska, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich


Organizator:
Klub Energetyczny, czerwiec 2023 r.
Serwis zdjęciowy: Klub Energetyczny