Data Center w podziemiach hotelu, nad jeziorem? Apartamenty na poczcie w sercu miasta, w starej tkalni? O pomysłach na drugie życie nieruchomości i najlepszych lokalizacjach z drugiej ręki eksperci będą rozmawiać w czasie konferencji Inicjatywa Drugie Życie Budynków.
– Dla inwestorów najważniejsza jest dobra lokalizacja gruntu, na którym planują budowę. Centra miast oraz inne atrakcyjne obszary są już tak gęsto zagospodarowane, że trudno wepchnąć tam nawet igłę, o dużej inwestycji nie wspominając. Dlatego coraz częściej zgłaszają się firmy zainteresowane naszymi – dość trudnymi – nieruchomościami – mówi Małgorzata Stochmal, kierownik projektu, Nieruchomości Orange. – W czasie rozmów okazuje się, że nawet nieco już pokryte patyną budynki telekomunikacyjne kryją zaskakująco duży potencjał. Z powodu dobrego adresu może tam powstać hotel, obiekt handlowy czy mieszkaniowy, którego nie dałoby się już w tym miejscu zbudować na pustym gruncie – dodaje Małgorzata Stochmal.
Przykładami takich miejsc są między innymi obiekty, które zostaną zaprezentowane w czasie konferencji Inicjatywa Drugie Życie Budynków (odbędzie się 1 października w Elektrowni Powiśle w Warszawie). Są to między innymi: nieruchomość w Serocku (gdzie schrony, niegdyś należące do TP SA, mogą zostać wykorzystane na potrzeby Data Center), atrakcyjne dla logistyki tereny w Konstantynowie (gdzie kiedyś stał najwyższy maszt radiowy na świecie), a także perełki w Krakowie czy innych dużych miastach.
Inicjatorem i Partnerem Strategicznym Drugiego Życia Budynków są Nieruchomości Orange, a organizatorem – Bluevine Consulting.
– To już druga edycja tej konferencji. Rok temu mówiliśmy o rewitalizacji i modernizacji na polskim rynku. Eksperci poruszali aspekty prawne, finansowe, gminy mówiły o programach rewitalizacji na swoich terenach, a goście pytali także o wyzwania techniczne – opowiada Aneta Kłodaś, dyrektor zarządzająca Bluevine Consulting.
Tegoroczna edycja Drugiego Życia Budynków zostanie natomiast rozbudowana o przykłady rewitalizacji i modernizacji z Europy Wschodniej, ale także z południa. – Zaproszeni goście podzielą się doświadczeniami z rewitalizacji nieruchomości w Czechach, na Ukrainie, na Litwie, ale też we Włoszech. Dzięki temu zyskamy zupełnie nowe spojrzenie, szerszy kontekst i będziemy mogli zestawić ponadlokalne trendy i zainspirować nimi inwestorów – dodaje Aneta Kłodaś.
W czasie konferencji odbędzie także dyskusja o wpływie dużych projektów infrastrukturalnych na tkankę miejską. Goście poruszą również zagadnienia związane z technicznymi procesami starzenia się budynków, ale też z aspektami społecznymi modernizacji i rewitalizacji. Będzie mowa o trendach w designie i przestrzeniach coworkingowych.
Zapraszam na panel dyskusyjny „City in city”, który odbędzie się w ramach Drugiego Życia Budynków 1 października, w godz. 13.30 – 14.10 w Elektrowni Powiśle. O czym będziemy rozmawiać z prelegentami? Np. o tym, kiedy budując nowe na terenie starego, lepiej zrezygnować z historycznego kontekstu, a kiedy wykorzystać jego atuty; jak nowe bryły łączyć ze starym otoczeniem, aby projekt był funkcjonalny i dobrze się komercjalizował, ale nie przygniatał otoczenia oraz o tym, jak skrócić czas potrzebny na „budowanie miasta w mieście”.
Grażyna Błaszczak, Nieruchomości z górnej półki
Fot.: materiały Orange
O czym dyskutowaliśmy rok temu w ramach Drugiego Życia Budynków:
https://nieruchomosci-z-gornej-polki.pl/pomysl-drugie-zycie/