SwoBODY: sztuka, która wypełnia wnętrza po brzegi

Prace Laury Szymoniuk, artystki z Torunia, są tak przenikliwe, że niektóre wręcz przeszywające. Milczące, statyczne – a pełne przekazu. Po zobaczeniu ich raz, oglądający przechowuje je w myślach. Są surowe i jednocześnie niezwykle czułe.

W Galerii ZPAP w Toruniu właśnie zakończyła się wystawa „SwoBODY” Laury Szymoniuk. Kim jest? Niezwykłą osobą, z wielką wrażliwością. Jej prace nie tylko pokazują człowieka XXI wieku z całą jego bezbronnością wobec otoczenia, ale też są kontestacją.

Opowiedziane rzeźbą

Laura to artystka młodego pokolenia, która ukończyła studia na kierunku Rzeźba, na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jej dyplom artystyczny został wyróżniony Medalem Tymona Niesiołowskiego i uznany za najlepszy w 2018 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

– Tworzę z przekonaniem, że najważniejsze jest to, co drugi człowiek może poczuć obcując ze sztuką. Tylko wtedy ma ona sens – opowiada o swojej pasji Laura Szymoniuk.

Dodaje, że rzeźba jest dla niej najbardziej ekscytującą formą wypowiedzi. – Oprócz potrzeby wyrażania siebie i fascynacji samym procesem twórczym, ważne jest dla mnie sięganie w sztuce głębiej. Moje prace: pełne ambiwalencji, pytań egzystencjalnych, społecznych i moralnych, są zawsze ściśle związane z człowiekiem – podkreśla Laura. – Staram się zaprosić widza do dialogu z rzeźbą, obrazem, do samodzielnej, indywidualnej podróży w głąb własnych odczuć, postaw i myśli.

Sztuka, która nie jest niema

Patrząc na twórczość Laury Szymoniuk można odnieść wrażenie, że jest to rodzaj jej manifestu, opisu świata, jaki obserwuje, wyraz emocji, jakie ją otaczają. Prace nie mają krzykliwych barw, a są w swym przekazie wyjątkowo mocne, absorbujące całą uwagę widza, wypełniające wnętrze i otoczenie po brzegi.

Profesor otwierający wystawę SwoBODY powiedział, że jest wstrząśnięty i oszołomiony jednocześnie tym, co zobaczył. Ciekawa jestem Waszych wrażeń. Poniżej tylko próbka. Więcej zobaczycie tutaj: https://www.lauraszymoniuk.com/.

Zdjęcia: archiwum Laury Szymoniuk

Krótki film z wystawy znajdziecie tutaj: https://fb.watch/gdv1KatQgr/.  Oglądajcie z muzyką 🙂

Rzeźby i obrazy Laury Szymoniuk właśnie są przygotowywane do wystawienia na aukcję.
Po informacje o możliwości ich nabycia, piszcie: lauraszymoniuk@gmail.com