Wrocław kusi… i są tego efekty

Zagraniczne fundusze wierzą, że stolica Dolnego Śląska da im zarobić. Jeśli nie ma działek do wzięcia, a perspektywy są dobre, inwestorzy decydują się na przejęcie spółki z gruntami i… budują!

– Wrocław postrzegany jest jako jedno z najlepszych miast do lokowania biznesu w Europie, jako zagłębie innowacji i nowych technologii. A to przekłada się na zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w tym mieście i stabilizację rynku biur pomimo wysokiej podaży – uważa Michał Grabikowski, dyrektor wrocławskiego biura firmy Cresa Polska.

Jak podaje inna firma doradcza – JLL – największymi oddanymi w ubiegłym roku inwestycjami poza Warszawą był, m.in. drugi etap projektu Business Garden we Wrocławiu.

W efekcie aktywności inwestorów dziś Wrocław ma najwyższy wskaźnik pustych biur spośród dużych miast w Polsce: pustostany stanowią 12,5 proc. Analityków rynku i inwestorów to jednak nie martwi. Czynsze za wrocławskie biura wynoszą dziś 13,5-14,8 euro za mkw.

Wrocław może się także pochwalić rozwojem rynku mieszkaniowego. I są tego efekty, nie tylko w postaci nowych mieszkań. Jak podaje JLL, niemałą sensacją na rynku była ogłoszona przed zakończeniem 2019 r. informacja o przejęciu za ok. 365 mln zł (85 mln euro – za część mieszkaniową) wiodącego wrocławskiego dewelopera Vantage Development. Strategia inwestora zakłada zbudowanie w krótkim czasie 10 tysięcy mieszkań na wynajem. Przede wszystkim we Wrocławiu.

– Duże zagraniczne podmioty od dawna obserwują polski rynek, ale problemem jest brak produktu. Większość deweloperów nie chce budować dla inwestorów instytucjonalnych, bo wciąż sprzedaż detaliczna zapewnia im lepsze marże. Zakup spółki deweloperskiej ze sporym portfelem gruntów i inwestycji w przygotowaniu, pozwala na skrócenie procesu budowania portfela i zapewnia łatwiejsze zarządzanie tym procesem – komentowała po transakcji Krystyna Pietruszyńska, konsultant w Dziale Inwestycji Mieszkaniowych JLL.

Warto podkreślić, że na rynku najmu mieszkań działają już inni znani inwestorzy. W dużych miastach rośnie profesjonalna platforma najmu instytucjonalnego – Resi4Rent uruchomiona w 2018 roku. Buduje portfel mieszkań w standardzie popularnym. Pierwsze obiekty zostały oddane do wynajmu w listopadzie 2019 r. – we Wrocławiu (302 mieszkania ul. Rychtalskiej) – podało JLL.

Kolejne spośród realizowanych 1,2 tys. mieszkań także powstaną we Wrocławiu (Kępa Mieszczańska), ale też w Warszawie (Browary Warszawskie oraz Taśmowa).

A jak już będziecie we Wrocławiu oglądać nowe inwestycje – biurowe i mieszkaniowe – koniecznie zajrzyjcie na pyszne indyjskie dania do restauracji Masala. A jeśli Wam wystarczy czasu, wybierzcie się pod Wrocław i wejdźcie na górę, od której wszystko na Śląsku się zaczęło – na Ślężę. Jest magiczna, niezaprzeczalnie! Ale to temat na kolejne spotkanie. Kogo zachęciłam, kilka zdjęć jest na Facebooku.

(styczeń 2020 r.)