Słuchałam jej niedawno na spotkaniu Forbesa: odważna kobieta z branży finansowej, która promuje panie w biznesie. Uważa, że działania kobiet – przedsiębiorczyń „są zamrożone przez głęboko patriarchalny system”. Podobnie jakiś czas temu mówiła o sytuacji pań na kierowniczych stanowiskach moja rozmówczyni z branży real estate.
Ale po kolei: najpierw o Shanu Hinduja. Pochodzi z jednej z najbogatszych rodzin w Wielkiej Brytanii. Jest przewodniczącą Rady Dyrektorów w Hinduja Bank w Szwajcarii oraz współprzewodniczącą i dyrektorem Hinduja Global Solutions. Jest również działaczką o walkę o prawa kobiet w biznesie. Niedawno była gościem specjalnym Kongresu Firm Rodzinnych Forbesa.
Różnica w płacy ze względu na płeć
Shanu Hinduja podkreśla, że kobiety są tak samo skuteczne w biznesie jak mężczyźni.
– Pracowałam z wieloma wspaniałymi paniami z Polski. Ich profesjonalizm zawsze mnie inspirował – mówiła Shanu Hinduja.
Zwróciła także uwagę, że businesswoman w Polsce są w znacznie lepszej sytuacji niż kobiety w innych krajach. Dlaczego? – Można powiedzieć, że Polki cieszą się równością, jeśli chodzi o wynagrodzenia i możliwość robienia kariery. Tak wynika z raportu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn. Tymczasem w Indiach różnica w płacy za tą samą pracę wynosi 25 proc., w Szwajcarii także jest duża – mówiła Shanu Hinduja.
Warto tu dodać, że z danych przywołanego Instytutu wynika, że kobiety w Unii wciąż zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce tzw. luka płacowa wynosi 7,2 proc. i należy do najniższych w UE. Średnio Europejki pracują przez dwa miesiące za darmo w porównaniu kolegami wykonującymi te same zadania.
Dane KE mówią, że najmniejsza luka płacowa jest w Rumunii (3,5 proc.), Luksemburgu i Włoszech (5 proc.) oraz w Belgii (6 proc.) i Polsce (7,2 proc.). Gdzie jest największa? W Wielkiej Brytanii (20,8 proc.), Niemczech (21 proc.), Czechach (21,1 proc.) i Estonii (25,6 proc.).
System nadal toksyczny dla kobiet
Shanu Hinduja nie raz powtarzała, że bankowcy są toksyczni dla kobiet w biznesie. Dlatego tam, gdzie może, promuje słabą płeć i walczy z uprzedzeniami, jakie widać w sektorze finansowym, w którym sama od lat pracuje.
– Działania kobiet – przedsiębiorczyń zostały zamrożone przez głęboko patriarchalny system, który często odmawia finansowania ich przedsięwzięć – podkreślała publicznie, dodając, że matki są szczególnie karane, ponieważ wielu inwestorów płci męskiej wątpi, aby w pełni mogły skoncentrować się na swojej pracy, mając rodzinę.
Tymczasem Shanu Hinduja – sama o sobie – mówi, że przez większość życia była samotną matką. Ma dorosłe dzieci, które robią kariery w bankowości na świecie i jest z nich dumna. Czego ich uczy? Pracujesz, by dawać, dzielić się.
A jak jest z awansami kobiet w Polsce?
Pamiętacie rozmowę w „Nieruchomościach z górnej półki” z Moniką Rajską – Wolińską, zarządzającą firmą doradczą Colliers International? Zapytana wtedy, czy kobiety na wysokich stanowiskach w nieruchomościach rzeczywiście nie mają łatwo w męskim świecie, odpowiedziała:
– To prawda, ale nie dotyczy to jedynie Polski. Gdy awansowałam i spotykałam się służbowo z mężczyznami na stanowiskach za granicą, dziwili się, kiedy mówiłam, że kieruję firmą: „tak, naprawdę jesteś partnerem zarządzającym, nie żartuj”? Wtedy odpowiadałam: „tak, jestem, a co w tym dziwnego? Przecież nie mówię, że jestem Angelą Merkel, tylko partnerem zarządzającym.” I to często rozładowywało atmosferę. Większy opór przed awansowaniem kobiet na wysokie stanowiska widzę jednak za granicą niż w Polsce – mówiła Monika Rajska – Wolińska.
W innych wywiadach, przeprowadzanych z paniami zarządzającymi dużymi firmami, słyszałam, że ciągle jeszcze – szczególnie na Zachodzie – kobiety w biznesie są oceniane przez pryzmat płci, że muszą udowadniać, że poradzą sobie równie dobrze – a może nawet lepiej – na kiedyś „męskim” stanowisku. W krajach postsocjalistycznych, w tym w Polsce, jest lepiej, bo mamy utrwalone, że „kobiety nadają się na traktory tak samo dobrze, jak panowie” – żartowała jedna z bizneswoman.
Czy rzeczywiście? Jakie macie na ten temat zdanie?
Więcej o awansie na macierzyńskimi kolejnych wyzwaniach oraz „udowadnianiu” klientom, że kobieta może być równie skuteczna w branży real estate jak mężczyzna, znajdziecie tu:
https://nieruchomosci-z-gornej-polki.pl/musial-byc-facet-musial-byc-ekspat/
(grudzień 2019 r.)
Inspiracje:
https://www.thetimes.co.uk/article/bankers-are-toxic-for-women-says-bank-chairwoman-shanu-hinduja-z2zxd86x9;
https://www.finews.com/news/english-news/36684-finews-first-shanu-hinduja-bank-srichand-geneva-swiss-banking-gender-diversity